+48 22 831 61 51 instytut@wyszynskiprymas.pl

Matka Boża Głogowiecka – Patronka Ziemi Kutnowskiej – Głogowiec

Głogowiec, Diecezja Łowicka.
Obraz z XVII wieku.
Wymiary: 140 × 105 cm.
Koronacja: 14.09.1975 r.

W małej wsi niedaleko Kutna obrała sobie siedzibę Matka Boża Głogowiecka. Króluje tam prawdopodobnie od XVII wieku. Wizerunek Maryi, jak mówi tradycja, pochodzi z Petersburga, przywieziony przez jednego z właścicieli Głogowca. Jest kopią Matki Bożej Częstochowskiej. Zasłynął łaskami.

Sanktuarium w Głogowcu wyróżnia się tym spośród innych miejsc kultu, że charakteryzuje go szczególny rys patriotyczny. W XIX wieku ksiądz z Głogowca, który wspierał Powstanie Styczniowe, został zesłany na Sybir na 37 lat. W okresie międzywojennym w głogowieckim sanktuarium odbywały się zloty Harcerstwa Polskiego i zjazdy Akcji Katolickiej. W 1926 r. modlił się przed wizerunkiem Maryi prezydent II Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki.

W czasie drugiej wojny kościół został zamknięty i zamieniony na magazyn, a proboszcza wywieziono do obozu koncentracyjnego i zamordowano. Cudowny obraz ocalał i był pocieszeniem udręczonych ludzi. Sanktuarium było zawsze ostoją ruchu niepodległościowego. Tak było i w okresie stanu wojennego. Nadano wówczas Matce Bożej Głogowieckiej tytuł: Matka Cierpiącego Narodu. Nastąpiło ożywienie ruchu pielgrzymkowego. Przybywali do Maryi internowani i działacze Solidarności i pielgrzymi z kraju i zagranicy. Na koronację, która miała miejsce w 1975 r., korony przysłał papież Paweł VI.